Apie tai, kas svarbu gyvenantiems Dievo ir žmonių artumoje

2022 m. vasaris 2
Jaunimo iššūkis

Bažnyčioje viskas būtų gerai, jei…

2022-02-15 | Monika Žydeliūnaitė
artuma202202 rs 17
M. Stanulytės asociatyvi nuotrauka

Screenshot 2022 02 15 135413Monika Žydeliūnaitė

Neįtikėtina, šiuo metu feisbukas yra ne tik didžiausias socialinis tinklas, bet ir trečias pagal lankomumą interneto tinklalapis visame pasaulyje. O mėlynasis mygtukas patinka („Like“), simbolizuojantis į viršų nukreiptą nykštį ir atsiradęs tik 2009 metais, paspaustas jau daugiau nei trilijoną kartų. Kodėl Romos Katalikų Bažnyčiai, didžiausiai krikščioniškai Bažnyčiai pasaulyje, jauni žmonės vangiai spaudžia patinka?

Gal Bažnyčia per daug kalba ir per mažai klausosi?

Atminty vis šmėkšteli gimtojoje parapijoje tarnavusio kunigo žodžiai: „Monika, o kaip man nusileisti į žemę? Pabandyk įsivaizduoti, ką reiškia kasdien stoti prieš žmones, laukiančius tik teisingų atsakymų. Užuodi puikybę?“ Taip, dažnai Bažnyčioje „pakvimpa“ patikimumo stoka. Girdi, kad daug šnekama apie Dievą, tačiau neapleidžia jausmas, kad per mažai šnekamasi su Dievu. Tai – patikimumo stoka. Kai kalbama apie Dievą prieš tai nepasikalbėjus su Juo pačiu, skamba dauuuug „žmogiškos išminties“. Dar blogiau, kai kalbama tik sau pačiam suprantamu kalbėjimo stiliumi. Jokios empatijos, jokio dialogo. Pažįstama?

Gal Bažnyčios žodynui reikalingas „vertimas“ į šiandienę kalbą?

Ilgas vilnonis sijonas, dar ilgesni batų aulai ir aiškiai atpažįstamas senienos kvapas, kalbant apie ne tik nemadingus, bet ir pajuokos objektu tapusius skaisčius santykius iki santuokos? Pažįstama!

Taip, apranga tikrai tėra minimaliai reikšmingas dėmuo, bet priešingai yra su kalba. 2018 metais vykusiame Vyskupų sinode Jaunimas, tikėjimas ir pašaukimo įžvelgimas popiežius Pranciškus sakė:

Tikra tiesa, lytinio išnaudojimo skandalai Bažnyčioje yra didžiulis smūgis Bažnyčios patikimumui, ypač jaunimo pasitikėjimui Bažnyčia. Kovodama su šiais nusikaltimais ir neleisdama jiems kartotis, Bažnyčia turi dėmesingai ir su meile padėti nukentėjusiems, siekti atleidimo ir susitaikinimo su jais. Tačiau kartu pabrėžiu būtinumą atnaujinti kalbėjimo stilių žmogaus lytiškumo klausimais, kartu peržiūrėkime ir šia sritimi susijusią teologijos kalbą.

Ačiū už namų darbus, popiežiau.

Tikrai, juk Bažnyčia negali konkuruoti su sporto ar menų būreliu!

Ir negali, ir nekonkuruoja. Tik tikrai liūdna, jei vis dar galvojama, kad arbata ir sausainiai yra viskas, ko trokšta jaunas žmogus.

Laikas autentiškam pavyzdžiui. Štai mano tėvai visada paklausdavo, kiek už kontrolinį aš gavau ir ar daugiau gavo mano geriausia draugė. Dar įdomiau, jog šokių mokykloje tarp tėvų, o vėliau ir tarp vaikų it kokia pūslelinė buvo įsimetusigynybiška, konkurencinga savo vaiko lyginimo su kitu realybė. Jaučiate bendrystės džiaugsmo ir noro kurti kartu, bendradarbiavimo stoką?..

Tokios stokos galima nepajusti Bažnyčioje. Čia jaunuoliai kviečiami pažinti bendrystę. Tereikia pasitikrinti, ar šiuo metu užtektina dinamika tarp kūrybingumo, žinių, poilsio ir Vilties pažinimo. Sausainiai yra gerai, kol tai nelieka vienintele veikla parapijoje.

„Viskas būtų gerai, bet pamokslus tikrai sugalvojo ne Dievas. Nuobodu.“

Pastaroji frazė tokia dažna, kad nebeerzina. Bet štai kokią pasekmę turime – jaunuoliai tapo bažnyčių turistais, vis sunkiau atpažįstančiais savo parapiją. O kaip kitaip, jei vis eini iš bažnyčios į bažnyčią, ieškodamas suprantamos homilijos.

Neverta pasmerkti jaunimo, kaltinant jaunatvišku maksimalizmu. Verčiau nepraklausyti popiežiaus Pranciškaus minčių apaštališkajame paraginime Evangelii gaudium:

Homilija negali būti pramoginis renginys, <…> tačiau šventimą turi daryti gyvą ir prasmingą. Šis žanras ypatingas, nes tai yra skelbimas liturginio šventimo aplinkoje, todėl turi būti trumpas ir nepriminti konferencijos ar paskaitos. Pamokslininkas gali išlaikyti žmonių dėmesį valandą, tačiau tuomet jo žodis tampa svarbesnis už tikėjimo šventimą (138).

Gal jūsų parapijos kunigas dar neskaitė?

Man nenuobodu, kai suprantu, ką ten kunigas prie altoriaus pilsto

Patikrinta. Kai rengiausi priimti Sutvirtinimo sakramentą, katechetė mus atsivedė prie pat altoriaus. Ir nepaliko tik žiūrėti bei penktą Mišių minutę užsnūsti. Ji perdavė žinias bei pakvietė tarnauti. Kas norėjo – ėjo giedoti ar groti, kas nebijojo – skaityti Dievo žodžio. Treti – kurti Visuotinės maldos.

Laiku susipažinti su tuo, ką darai. Nesitaikyti lengvu grybšniu pačiupti popierėlį, bet tvirta ranka priimti Bažnyčios dovanas. Tik čia vargiai pavyks be šalia esančių: kunigų, katechetų, tikybos mokytojų ir jaunimo vadovų. Be bendruomenės.

 

Jums aktuali jaunimo sielovada? Pasikalbėkime apie pašaukimą palydėti jauną žmogų.
Susitikime Jaunimo sielovados forume kovo 4–5 d. Vilniuje. Registracija: jaunimodienos.lt

 forumas7


Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 rugsėjis 9

Artuma - artuma202409_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22