Eikime į jo Artumą su padėka, iš džiaugsmo traukime šlovės giesmes! (Ps 95, 2)

2024 kovas 3
Kronika

Jubiliejaus metų link

2024-03-12 | Kunigas Artūras Kazlauskas
artuma202403_rs_09.jpg

2025 metų Jubiliejus pirmuosius žingsnius žengė jau 2022-aisiais. Lurdo Dievo Motinos minėjimo dieną popiežius Pranciškus nusiuntė laišką Popiežiškosios naujosios evangelizacijos tarybos pirmininkui arkivyskupui Rino Fisichellai, kuriam pavedė organizuoti artėjančius Šventuosius metus. Laiške popiežius nubrėžė gaires, apibūdinančias būsimo Jubiliejaus, švenčiamo praėjus 25 metams po 2000-ųjų Didžiojo jubiliejaus, kelionę. „Šv. Jonas Paulius II taip jo laukė ir troško, tikėdamasis, kad visi krikščionys, įveikę istorinius nesutarimus, galės kartu švęsti žmonijos Išgelbėtojo Jėzaus Kristaus gimimo du tūkstantuosius metus.“

2025 metų Jubiliejaus tikslas, pasak popiežiaus Pranciškaus, „labai padės atkurti vilties ir pasitikėjimo atmosferą, nes tai bus atgimimo, kurio skubumą visi jaučiame, ženklas. Štai kodėl pasirinkau šūkį Vilties piligrimai . Tačiau visa tai bus įmanoma, jei sugebėsime atkurti visuotinės brolybės jausmą, jei neužmerksime akių prieš siautėjančio skurdo dramą, neleidžiančią milijonams vyrų, moterų, jaunuolių ir vaikų gyventi taip, kaip verta žmogui. Ypač galvoju apie daugybę pabėgėlių, priverstų palikti savo žemes. Tegul vargšų balsai bus išgirsti šiuo pasirengimo Jubiliejui metu, kuris, remiantis Biblijos įsakymu, atkuria visiems galimybę naudotis žemės vaisiais: „Jūs galite valgyti, ką žemė išaugina savo šabo metu – tu, tavo vergai ir vergės, tavo samdiniai ir įnamiai. Ir tavo galvijams bei laukiniams krašto gyvuliams, ką žemė savaime išaugina, bus maistu“ (Kun 25, 6–7)“.

Dėl šios priežasties popiežius Pranciškus laiške pabrėžia, kad „dvasinis Jubiliejaus matmuo, kviečiantis atsiversti, turėtų būti derinamas su šiais esminiais socialinio gyvenimo aspektais, kad sudarytų darnią vienovę“.

Ištakos

Jubiliejumi žydai vadina kas penkiasdešimtuosius metus. Atrodo, kad pavadinimas kilo iš instrumento, kuriuo skelbiama tokių metų pradžia. Tai – yobel – avino ragas, kurio skambesys skelbia kasmetinę atpirkimo dieną (Jom Kipur).

Ši šventė kartojasi kasmet, tačiau ypatingą reikšmę įgyja tada, kai sutampa su Jubiliejaus metų pradžia. Biblijoje randame ankstyvąją jos idėją: ji turėjo būti šaukiama kas 50 metų, nes tai buvo papildomi metai, kuriuos reikėjo išgyventi kas septynias metų savaites (plg. Kun 25, 8–13). Nors ir nelengvai įgyvendinamas, Jubiliejus buvo proga atkurti teisingus santykius: a) su Dievu, b) tarp žmonių ir c) su kūrinija. Jis pasižymėjo įvairiomis socialinėmis ir ekonominėmis įtakomis: per Jubiliejų būdavo išlaisvinami žydai, kurie, neturėdami, kaip grąžinti skolų, buvo tapę savo brolių „vergais“, o dėl finansinių sunkumų parduotas turtas buvo grąžinamas buvusiems savininkams. Be to, tais metais, kaip ir kas septynerius metus, žemė nebuvo dirbama, kad ji galėtų atsinaujinti. Evangelijoje pagal Luką , cituojant pranašą Izaiją, taip apibūdinama Jėzaus misija: „Viešpaties Dvasia ant manęs, nes jis patepė mane, kad neščiau gerąją naujieną vargdieniams. Pasiuntė skelbti belaisviams išvadavimo, akliesiems – regėjimo; siuntė vaduoti prislėgtųjų ir skelbti Viešpaties malonės metų“ (4, 18–19). Šie Jėzaus žodžiai buvo įžanga į išlaisvinimo ir atsivertimo darbus kasdieniuose Jo susitikimuose ir santykiuose.

Jubiliejinės durys ir renginiai

Tradicija nurodo, kad kiekvienas Jubiliejus skelbiamas popiežiaus bule. Tai yra oficialus dokumentas, paprastai parašytas lotynų kalba, su Šventojo Tėvo antspaudu. Pirmieji bulės žodžiai teikia ir dokumento pavadinimą.

Manoma, kad popiežius savo bulę paskelbs per ateinančias Viešpaties Žengimo į Dangų iškilmes. Tada sužinosime tikslias datas, kurios pradės ir užbaigs eilinį 2025 metų Jubiliejų. Tačiau jau dabar yra paskelbtas pagrindinių įvykių tvarkaraštis. Labiausiai jaudinanti ir garsiausia apeiga, be abejo, yra Šventųjų durų atidarymas. Jos atidaromos tik Jubiliejaus metais keturiose pagrindinėse popiežinėse Romos bazilikose: Šv. Petro Vatikane, Šv. Jono Laterane, Šv. Pauliaus už miesto sienų ir Švč. Mergelės Marijos Didžiosios. Pirmosios 2024 m. gruodžio 24 d. bus atveriamos Šv. Petro bazilikos durys, o kitos – kitomis dienomis. Jos liks atviros iki Jubiliejaus pabaigos, kai vėl bus užmūrytos. Štai pro šias Šventąsias duris ir rengiamės praeiti savo piligrimystėje į Romą.

Romoje Jubiliejaus metais laukiama apie 32 mln. piligrimų, tad jų piligrimystei palengvinti ir susipažinti su jubiliejiniais renginiais bei jiems pasirengti veikia interneto svetainė devyniomis kalbomis www.iubilaeum2025.va, lietuvišką svetainę rasite jubiliejus2025.katalikai.lt. Taigi ir lietuviams jau atidarytas langas į Jubiliejų, kuriuo lengvai gali naudotis visi – vaikai, jaunimas ir suaugusieji. Paspaudus mygtuką „Dalyvauti“, galima registruotis į renginius ir piligrimystę prie Šventųjų durų.

Taip pat galima parsisiųsti mobiliąją programėlę iubilaeum2025, kuri leis lengviau ir greičiau užsiregistruoti į Jubiliejaus renginius ir gauti suasmenintą informaciją.

Himnas ir logotipas

Paskelbtas Jubiliejaus himnas, kurio tekstą parašė milanietis teologas Pierangelo Sequeri, o muziką – Francesco Meneghello iš Mantujos. Muzikos autorius buvo išrinktas iš 270 konkurso dalyvių iš savo pasiūlymus atsiuntusių 38 šalių. Įtaigus ir įtraukiantis kūrinys, lengvai išmokstamas, bet nebanalus nei tekstu, nei muzika. Šiuo metu rengiama lietuviška jo versija.

Jubiliejaus logotipe vaizduojamos keturios stilizuotos figūros, žyminčios visą žmoniją iš keturių pasaulio kraštų. Jos viena kitą apkabina, kad parodytų solidarumą ir brolybę, vienijančius tautas. Pirmoji figūra įsikibusi į kryžių. Tai ženklas ne tik tikėjimo, kurį apkabina, bet ir vilties, kurios niekada negalima atsisakyti, nes jos mums reikia nuolat, o ypač kai patiriame sunkumų. Svarbu pamatyti apačioje vaizduojamas bangas, nurodančias į gyvenimo piligrimystę ne visada ramiais vandenimis. Dažnai asmeninės permainos ar pasaulio įvykiai mus ragina intensyviau viltis. Štai kodėl būtina pabrėžti apatinę kryžiaus dalį, virstančią inkaru, nors aplink visa banguoja. Kaip žinome, inkaras – tai vilties metafora. Iš tikrųjų vilties inkaras – taip jūrininkai vadina atsarginį inkarą, nuleidžiamą per avarinį išsilaipinimą. Nepraleiskime pro akis, kad piešinyje vaizduojama ne individuali, o bendruomeninė piligrimystė, kuriai būdingas didėjantis dinamiškumas vis labiau krypstant į kryžių. Kryžius nestatiškas, jis irgi dinamiškas: linksta žmonijos link, tarsi norėdamas ją pasitikti ir pasiūlyti savo tikrumą būtyje ir saugumą viltyje. Galiausiai aiškiai matomas 2025 m. Jubiliejaus žalios spalvos šūkis Peregrinantes in Spem („Vilties piligrimai“).

Popiežius norėjo, kad Jubiliejui Bažnyčia rengtųsi dvejus metus. 2023-ieji buvo skirti Vatikano II Susirinkimo studijoms – Vatikane išleisti 34 „Susirinkimo užrašų“ sąsiuviniai įvairiomis didžiosiomis kalbomis, tikimės kada nors juos turėti ir lietuviškai. 2024-ieji skirti pasirengti Jubiliejui malda – Vatikane numatomi išleisti maldos vadovai. Popiežius Pranciškus parašė Jubiliejaus maldą. Tegul ji pasklis ir jau dabar taps mūsų, viltingų pasaulio piligrimų, malda.

Parengė kunigas Artūras Kazlauskas,
LVK nacionalinis atstovas 2025 m. Jubiliejaus organizavimui koordinuoti


Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 gruodis 12

Artuma - artuma202412_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22