Tu parodysi man taką, kuris veda į gyvenimą. Tavo Artume – džiaugsmo pilnatvė, Tavo dešinėje – amžina linksmybė. (Ps 16, 11)

2022 m. liepa-rugpjūtis
Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos

Kaip skambėjo Šeimos metai Lietuvoje?

2022-08-09 | Vijoleta Vitkauskienė
artuma202207 8 rs 42

v vitkauskieneVijoleta Vitkauskienė, Lietuvos šeimos centro vadovė

„Šeimos metai Lietuvoje nesuskambėjo!“ – atvirai pasiguodė vienas ganytojas, apžvelgiant popiežiaus paskelbtus Šeimos-Amoris Laetitia metus. O juk Pranciškus norėjo, kad meilės džiaugsmo žinia pasiektų kiekvieną šeimą... Tad arba popiežius Pranciškus – per didelis svajotojas, arba tai neįmanoma, arba mes kažką praleidome?.. O gal tiesiog atrodė, kad „neskambėjo“, nes visa stengtasi kreipti į šeimų pastoraciją, kuri nėra skambus dalykas... Nors pastoracijos kryptis gera, bet kodėl ji prieinama tik nedideliam ratui žmonių, net ir tikinčių?..

Šeimos metų skambesys – tai šeimų sielovadai skirtos programos. Vienos iš jų gali vykti parapijose, kitos – ne, tačiau jos vyksta virtualiai ir yra visiems prieinamos. Verta jas prisiminti arba susipažinti.

Sužadėtinių rengimo Santuokos sakramentui kiekviena grupelė , jei dirba ne paknopstom, o kaip numatyta, yra ir Šeimos metų skambesys, ir Sinodinis kelias. Joje sužadėtiniai gali ne tik išsikalbėti, bet ir būti išgirsti. Susitikimų temoje apie Dievą ir Bažnyčią dažnai net nebespėjama pasikalbėti apie Dievą, nes poros tiek daug nori pasidalyti apie Bažnyčią, ir dažniausiai apie patirtas joje nuoskaudas. Šioms žaizdoms susitikime atrandame vietą ir, jei reikia, atsiprašome už patirtą žalą. Tuomet poros noriai grįžta ir į kitus mokymus.

Keliauti drauge – itin patraukli dešimties susitikimų, dviejų lygių (šeimai skirti vieni klausimai, o bendruomenei – kiti) programa apie šeimą. Čia atskleidžiama šeimos realybė ir Dievo buvimas joje. Programa pritaikyta ir bendruomenei, ir šeimai asmeniškai; sudaryta iš 5 min. trunkančios vaizdo medžiagos ir gido, kuriame – malda, citatos apmąstymams, klausimai, užduotys bendruomenei ir šeimai. Šis keliavimas drauge labai paprastas, nuoseklus ir duodantis gerų vaisių.

7 katechezės apie šeimą – video ir medžiaga apmąstymams – apie pašaukimą į šeimą; apie meilės paprastumą, vaikus ir brolius bei seseris, tėvus ir mamas, senelius ir senolius, prašymą, dėkojimą ir atleidimą.

Būti drauge – keturi susitikimai poroms, kaip tapti geresne komanda. Juose mielai dalyvauja ir jaunavedžiai, ir 20 metų santuokoje gyvenančios poros. Visos jos randa peno ir įkvepia viena kitą. Štai jų pasidalijimai po susitikimų: „Vertingiausia buvo dalytis jausmais ir bendryste su kitomis poromis“; „Pavyko sunkūs pokalbiai. Nesukonfliktavom“; „Vaikai džiaugėsi, kad po kurso karo zona baigėsi greičiau“. Pagrindiniai Būti drauge programos vedantieji – 25 metų santuokos jubiliejų atšventę Judita ir Aidas Bernatoniai iš Kaišiadorių. Programa pasiekiama visiems esantiems bet kuriame pasaulio krašte, nes vyksta per nuotolį, zoom.us platformoje. Jei norima gyvų susitikimų, yra galimybė apmokyti bet kurios parapijos poras vesti užsiėmimus.

Meilė greta netobulumo – vienuolikos susitikimų programa apie charakterių skirtumus, karštų konfliktų sprendimą, kaltinimų beprasmybę ir būtiniausius poros poreikius, kurią sukūrė Lietuvos šeimos centras. Šioje programoje kviečiame dalyvauti vieną žmogų iš poros – tą, kuris nori. Užsiėmimų esmė – suprasti, „ką aš turėčiau pakeisti, kad mūsų poros santykiai pagerėtų, o ne kaip pakeisti jį ar ją“. Kokie rezultatai? Sutuoktiniai dalijasi: „Buvau tvirtai įsitikinusi, kad mano vyras kaltas. Jis tris mėnesius manęs atsiprašinėjo. O dabar supratau, kad čia mano pačios problema. Atsiprašiau jo.“ „Buvo didžiulis atradimas apie save – kiek aš mažai duodu. Teko truputį nuleisti nosį. Man labai padėjo dalis apie temperamentus. Pamačiau, kas erzina mane mano vyre. Na... Nuo jo nepriklauso, kad tai yra jo temperamentas. Ir aš taip atsipalaidavau. <...> Per visą tą laiką stipriai pasikeitė mūsų santykiai. Aš nustebau, kiek nedaug tereikėjo.“

Ko reikia kiekvienai mamai – susitikimai, skirti ikimokyklinukų mamoms. Dvylika susitikimų mamoms apie save, nes mažų vaikų auginimo chaose paprastai jos vos spėja atliepti visų šeimos narių poreikius. Per susitikimus mamos pripildo savo širdis vilties, atgaivina troškimus. Ši programa gali veikti bet kurioje parapijoje, jei tik joje atsirastų mamytė, norinti suburti grupelę, arba šios paprašytų parapijoje tarnaujantis klebonas ar jo įgalioti asmenys. Lietuvos šeimos centras tokią mamą ir apmokys, ir pakonsultuos, jei tik jai kiltų klausimų.

O kur dar straipsnių ciklai Kodėl mes neišsiskyrėme ar apie šeimas, auginančias autizmo sutrikimų turinčius vaikus, taip pat Šeimos metams skirtas kalendorius, programa Šeima – šeimai, remianti besilaukiančias mamas Ukrainoje.

Kaip pasiekti tuos, kam reikia pagalbos?

Nors statistika rodo, kad pastoracijos poreikis tikrai yra – Lietuvoje kasmet susituokia apie 15 tūkst. porų, o išsiskiria apie pusė. Įdomumo dėlei: Šeimos centruose Santuokos sakramentui per metus pasirengia apie 3 tūkst. porų. Geriausia proga šeimų pastoracijai – tai susitikimai vaikams rengiantis sakramentams. Kol dar tėvai nori, kad jų vaikai priimtų sakramentus, būtina bendrauti su tėvais jiems aktualiais klausimais: apie vaikų auginimą, apie bendravimą poroje, apie priklausomybes ir pan.

Šeimos gyvenimas gana chaotiškas, o Dievo pajauta dažno yra miglota. Nė viena šeima nenori dar daugiau įtampos, kurią gali sukelti Bažnyčia, nuolat primindama, koks turi būti teisingas gyvenimas ir kokia turi būti graži šeima. Tai ko tada reikia šeimai? Meilės – kad priimtų, nepasmerktų, į šeimos poreikius orientuotos pastoracijos. Gal būtų paprasčiau kreiptis į Bažnyčios bendruomenę, jei maldos skydas taptų maldos glėbiu?! Jei mums nuolat būtų primenama, kaip labai Dievas mus myli ir kaip nebijo mūsų krizių. Jei bažnyčios pastatas būtų palankesni šeimai – būtų prieinamas vanduo, veidrodis, tualetas. Pastoracija nėra tik teiginiai apie abortą ar skyrybas. Tai palydėjimas gimus neįgaliam kūdikiui, slaugant ligonį, ištikus krizei.

Pasidrąsinkime prisimindami, kad „meilė gyvuoja greta su netobulumu“ ( AL, 130) ir kad kiekviena šeima ir parapija, nors ir netobula, savyje saugo dieviškosios meilės žarijas.

Paruoštą programų medžiagą bei daugiau informacijos rasite
www.lietuvosseimoscentras.lt


Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 lapkritis 11

Artuma - artuma202411_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22