Ieškantiems Dievo ir žmonių artumos

2024 rugsėjis 9
Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos

Meilė gyvuoja greta... netobulumo!

2024-09-13 | Vijoleta Vitkauskienė
artuma202409_rs_33.jpg

v-vitkauskiene2022.jpgVijoleta Vitkauskienė

Charlie Foster / unsplash.com nuotrauka

„Nežinau, kaip mūsų gyvenimas šeimoje aptemo. Pasidarė labai sunku. Mylėjau savo vyrą, bet ir nekenčiau jo kuo nuoširdžiausiai. Keisčiausia, kad vyrui santykiuose atrodė viskas gerai“, – taip apie savo šeimą vienu ar kitu gyvenimo momentu kone kiekvienas gali pasakyti. Kaip išeiti iš tokios padėties, kai tik vienas mato problemų poroje? Kai dingo gera atmosfera, o gal net meilė... Nebegalite pakęsti vyro požiūrio? Nebetveriate dėl žmonos priekaištų? Atrodo, jei kitas pasikeistų, tai viskas ir išsispręstų? O tas „kitas“ galvoja, kad keistis reikia... jums?! Nuryti kaltinimai, ištverti priekaištai kasdien tolina mus vieną nuo kito, suartėti atrodo dirbtina ir… nebesinori. Nejučia įsismelkia apatija, ir mes gyvename „normaliai“...

Tasai, kuris mato problemų, ypač kito, ir turi pirmas keistis. Taip, teisingai supratote – keistis gali ir turi tas, kuris mato problemų. Kodėl? Manydami, kad šeimos problema yra… vyras ar žmona, mes iš esmės klystame. Taip, mes radome atpirkimo ožį, bet tas atradimas problemų santykiuose nesprendžia. Šis atradimas išryškina kiekvieno akląją dėmę – nebematau savojo blogo indėlio į santykius. O kai nematau savosios dalies – tai jau didžiulė problema.

Kiekvienas širdies gelmėje apie save galvojame: „aš esu geroji poros pusė“, nes kažką žinau, moku, suprantu, darau kur kas geriau, nei mano „antroji pusė“. Taip galvodami iš akių išleidžiame labai svarbų dalyką, kad kiekvienas asmuo turi savo šešėlinę pusę, kurioje yra visokių dalykų. Ir ta šešėlinė pusė taip pat veikia poros santykius. Iš čia ir kyla viltis, kad įmanoma keisti poros bendravimą į gerąją pusę – matant ir taisant savo klaidas ir netobulumus. Geroji žinia – vienas poroje labai daug gali. Sunkioji ir viltingoji žinia – pirmiausia reikia keistis man pačiam.

„Vedu kursus sužadėtiniams, dirbu Šeimos centre, negana to, esu baigusi socialinio darbo, psichoterapijos studijas, o šeimoje problemų apstu. Labai gėda buvo suprasti ir pripažinti, kad nepaisant išsilavinimo, nuoširdaus troškimo ir didžiulių pastangų nepavyko sukurti vadinamųjų „gražių“ santykių savo šeimoje. Tačiau po dalyvavimo kursuose, mokymosi bei supratimo, kur AŠ klystu, situacija šeimoje pasikeitė į geresnę. Todėl kai apima baimė, gėda, nusiminimas, „kokia nenormali yra mūsų šeima“, noriu pasakyti : kiekviena šeima vienu ar kitu gyvenimo etapu pasidaro „nenormali“. Svarbu neužsibūti šiame etape.“

Tai vienos dalyvės pasidalijimas po to, kai ji praėjo bandomąjį programos „Meilė greta netobulumo“ kursą. Nežinau, ar jau ką nors girdėjote apie tai, bet ši programa skirta bent vienam iš poros. Skirta tam, kuris nori geresnių santykių šeimoje, nors ir gali atrodyti, kad problemos ne jo, o aiškiai „antrosios pusės“. Didžiausias dalyvių pokytis – tai supratimas, ką aš galiu padaryti geriau. Tai yra esminis lūžis gerinant šeimos santykius.

Kiekviena šeima eina savo keliu, tai pralėkdama lengvai kaip vėjas, tai sunkiai, klupdama, atrodo, elementariuose dalykuose. Savo šeimose su problemomis susiduria psichologai, pedagogai, teologai – puikūs įvairiausių sričių specialistai. Poros santykiai išryškina sritis, kurias reikia pagerinti – to negalime suprasti, kol gyvename vieni. Gimus vaikams, atsiveria ne tik mūsų stiprybės, bet ir silpnumas; tai vėl gera proga mokytis. Šeima – pats kiečiausias universitetas, pati geriausia akademija, kurioje negali praslysti. Kai kyla problemų – nespręskite jų vieni, ieškokite pagalbos, nes kaip Miunhauzenas patys savęs iš pelkės neištrauksite.

Programoje „Meilė greta netobulumo“ pažvelgiama į savo poros santykius iš visų pusių: kokie dirgikliai išveda iš pusiausvyros; kada ir kodėl kyla noras kaltinti; taip pat į vyrų ir moterų požiūrio ypatumus, konfliktus ir pokalbius, tikrus ir tariamus poreikius, charakterių skirtumus bei atleidimą. O svarbiausia – staiga pamatome, ko iki šiol nepastebėjome, ką savo elgesyje patys galime pakeisti! Šeimoje, pasak angliško posakio, svarbu darbuotis ne tiek sunkiai, kiek protingai (work not hard, but smart).

Perfrazuojant interneto platybėse sklandančią išmintį, jog jei norite drugelių sode, negaudykite jų, bet pasirūpinkite savo gėlynu, – jei norite laimės šeimoje, nudirbkite būtinus darbus savyje ir nepastebėsite, kaip ji pati ateis.

„Meilė greta netobulumo“ internetu startuos spalio 14 d.

Registraciją rasite Lietuvos šeimos centro tinklalapyje ir fb paskyroje.


Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 spalis 10

Artuma - artuma202410_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22