Apie tai, kas svarbu gyvenantiems Dievo ir žmonių artumoje

2024 m. lapkritis 11
Kronika

Teisininkai padės nepasiturintiems žmonėms

2024-11-18 | Ieva Urbonaitė
artuma202411_rs-13-1.jpg

Neišgalintys susimokėti už teisines konsultacijas prieš didžiąsias metų šventes jas galės gauti nemokamai. Jau ne pirmus metus iš eilės rengiamõs Lietuvos advokatūros ir Carito akcijos metu neatlygintinai savo teisines žinias žmonėms dovanos beveik 200 advokatų bei jų padėjėjų. Caritas pradeda registraciją į konsultacijas, kurios vyks nuo lapkričio 25 iki gruodžio 6 dienos visoje Lietuvoje.

Man – ketvirtos stadijos vėžys. Viena auginu neįgalią dukrą. Kas ja pasirūpins, kai manęs nebebus? Toks skambutis Vilniaus arkivyskupijos Carito reikalų vedėjai Editai Kundrotienei – labiausiai įstrigęs nuo pat Carito ir Lietuvos advokatūros akcijos pradžios. Šiemet jau 9 kartą ji registruos žmones nemokamoms advokatų ir jų padėjėjų konsultacijoms, kurios tradiciškai organizuojamos paskutinę lapkričio – pirmą gruodžio savaitę.

„Didžiausias tos moters rūpestis ir baimė buvo – su kuo liks vaikas? Mes, kaip Caritas, radome jai teisininką, taip pat pasirūpinome psichologine, kita būtina pagalba, kad neliktų viena tokiu sunkiu metu. Jautriai šią moterį prisimenu, kokia buvo prislėgta, kaip po kurio laiko sakė tvirčiau besijaučianti žinodama, kur kreiptis dėl dukters globos. Skambindavo ne tik pasitarti, pasiguosti, bet ir pasidalinti, kaip sekasi, kad jau pratina mergaitę prie žmonių, kuriems ją patikės po savo mirties“, – pasakojo Edita.

Patiriantiems sunkumų iškyla įvairiausių teisinių klausimų – nuo elementariausių, kaip kondicionieriaus ūžimas ar kitų nesutarimų su kaimynais, iki paveldėjimo, turto, vaikų priežiūros ar išlaikymo skiriantis, antstolių, paskolų, nuomos ir kt. „Valstybės teikiama nemokama teisinė pagalba – ne visuomet pagelbsti žmogui, tad Carito ir Advokatūros siūlomos nemokamos konsultacijos, kasmet labai laukiamos. Vos pasibaigus akcijai žmonės teiraujasi, kada vėl galės neatlygintinai konsultuotis teisiniais klausimais, kurių kasdienybėje – apstu“, – sakė Lietuvos Carito generalinė sekretorė Deimantė Bukeikaitė, pasidžiaugdama, kad advokatai ir jų padėjėjai savo žinias bei patirtį nepasiturintiems dovanos jau devintą kartą.

 

artuma202411_rs-13-2.jpg

Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis

Nežinojimas – menka paguoda ištiktam bėdos

„Miela, kad reikšmingos tradicijos – tęsiamos. Kiekvienais metais vis didesnis advokatų ir advokatų padėjėjų įsitraukimas į šią svarbią akciją patvirtina advokatų bendruomenės nuoširdų norą neatlyginamai padėti tiems, kurie negali sau leisti konsultuotis teisiniais klausimais su profesionalais. Šiais metais pirmą kartą į akciją pakvietėme prisijungti Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centrą, kad nemokamai teisine konsultacija galėtų pasinaudoti nusikaltimų aukos, turinčios neatsakytų klausimų ir kitų teisinių problemų. Kaip sakė garsus filosofas ir dramaturgas Seneka, nežinojimas – menka paguoda ištiktam bėdos. Tad kviečiu tą nežinojimą paversti žiniomis, atsakymu į konkrečiam žmogui svarbų klausimą. Iš pirmo žvilgsnio didelę problemą, kartu su teisės ekspertų, profesionalų pagalba, tikrai gali ją padaryti mažesne“, – per Caritą drąsiai registruotis į nemokamas konsultacijas, kurios tradiciškai visoje Lietuvoje vyks paskutinę lapkričio ir pirmą gruodžio savaitę, kvietė Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis.

Advokatūros ir Carito akcijos metu nemokamas teisines konsultacijas pasiryžę teikti civilinės, administracinės, darbo, šeimos, baudžiamosios teisės srities profesionalai. Advokatai ir jų padėjėjai atsakys į klausimus ar nukreips teisinga linkme sprendžiant paveldėjimo, santuokos nutraukimo, tėvystės nustatymo, išlaikymo priteisimo, gyvenamosios vietos nustatymo ar pakeitimo, asmens pripažinimo tam tikrose srityse neveiksniu, globos ir rūpybos nustatymo, nuomos, panaudos, įsiskolinimų, nekilnojamo turto, turto arešto ar skolų išieškojimo klausimus. Negalintys susimokėti už konsultacijas bus neatlygintinai konsultuojami ir dėl smurto artimojoje aplinkoje, orderio įteikimo ar panaikinimo, neteisėto atleidimo iš darbo ir visais kitais klausimais.

Registracija į nemokamas teisines konsultacijas nepasiturintiems tęsis iki akcijos pabaigos. Registruotis žmonės kviečiami pagal gyvenamąją vietą, svetainėje caritas.lt nurodytais telefono numeriais.

Devintus metus nemokamoms teisinėms konsultacijoms nepasiturinčius registruosianti Vilniaus arkivyskupijos Carito reikalų vedėja E. Kundrotienė kvietė žmones pasitikėti savo krašto teisininkais: „Mes sulaukiame skambučių iš visos Lietuvos, įvairiausių miestelių, dažnas žmogus galvoja, kad geriausi advokatai – Vilniuje, tačiau tai nėra tiesa. Advokatūros akcija vyksta visoje Lietuvoje, todėl kviečiame skambinti svetainėje caritas.lt nurodytais numeriais, atsižvelgiant į vietovę, kurioje gyvenate, nes taip reikalingą pagalbą organizuoti lengviau“.

Ne tiesiogiai, o per Carito atstovus vyskupijose advokatų ir jų padėjėjų teisinėms konsultacijoms nepasiturintys žmonės kviečiami registruotis todėl, kad atsiliepiantys telefonu karitiečiai turi konsultuojančių teisininkų sąrašus, darbo laikus, kokiais klausimais koks specialistas registruoja ir pagal konkrečią žmogaus problemą gali tikslingiau ir greičiau užrašyti konkretaus advokato ar jo padėjėjo konsultacijai.

 

artuma202411_rs-13-edita.jpg

Vilniaus arkivyskupijos Carito reikalų vedėja Edita Kundrotienė

Kaip pasiruošti?

Prieš skambinant Edita patarė pagalvojus, koks svarbiausias klausimas, koks rūpestis, kokia situacija nutikusi, dėl kurios reikia teisininko konsultacijos. Tą klausimą galima ir užsirašyti.

Pernai pirmą kartą Advokatūros akcijoje dalyvavusi ir neatlygintinai žmones lietuvių, lenkų bei rusų kalbomis konsultavusi advokatė Renata Rynkevičiūtė-Jančiauskienė atkreipė dėmesį, kad į konsultaciją verta atsinešti ir visus turimus dokumentus, susijusius su klausimu, kuriuo norima pasitarti. Tai palengvina aiškinantis problemos esmę ir detales bei taupo laiką. Nemokamai teisinei konsultacijai nepasiturintiems advokatai ar jų padėjėjai skiria 30 minučių, todėl kuo geriau žmogus pasiruoš pokalbiui, tuo daugiau liks laiko problemos esmei, tuo naudingesnė bus konsultacija.

„Užsiregistravus svarbu nurodytu laiku paskambinti advokatui. Jeigu neprisiskambinate – lukterkite truputį ir skambinkite vėl, kol pavyks susisiekti. Gyvenime visko būna, advokatų užimtumas – didelis. Sutartu laiku žmogus gali nepakelti telefono ragelio, tačiau būtinai pakels, jei skambinsite, kol atsilieps. Tai svarbu, nes mes konsultacijoms užsiregistravusių žmonių kontaktų neturime“, – pabrėžė advokatė.

Kaip rodo Rynkevičiūtės-Jančiauskienės patirtis, visada geriau konsultuotis su teisininku prieš priimant svarbius sprendimus, pasirašant sutartis ir kitus dokumentus ir nenumoti ranka, jei kas neaišku, nesigėdyti paprašyti, kad sutarties tekstas būtų užrašytas aiškiau. Dažna klaida – kliautis žodiniais susitarimais, kurie ginčo atveju negalioja.

„Kiekviena situacija – unikali. Visko pačiam žmogui numatyti neįmanoma. Tačiau aišku viena: jei situacija blogėja – reikia ne atidėlioti, ne bėgti nuo problemos, o imtis ją spręsti“, – sakė advokatė, akcentuodama taikaus susitarimo svarbą, net jeigu iš konflikto pusių jis pareikalauja kompromisų.

„Konfliktų, nesutarimų, skyrybų atveju, ypač turintiems vaikų, visada patariu neskubėti veltis į teismus, o pabandyti paieškoti taikaus sprendimo, išbandyti mediaciją. Ne pulti kitą žmogų, kuris irgi toje situacijoje pasimetęs, įsitempęs, o iš abiejų pusių ieškoti išeičių. Atvykus pasitarti su advokatu ar padėjėju, kiekvienas jų visų pirma siūlys taikaus susitarimo galimybę. Nes tai ir mažiausiai kainuojantis, ir civilizuotas būdas spręsti iškilusias problemas. Nuoskaudos, pykčiai tik gilina nesutarimą ir ilgina jo sprendimą, o kompromisai ieškant abipusiai naudingo sutarimo ilgalaikėje perspektyvoje leidžia pasijusti geriau, nenusukti akių nuo kito žmogaus sutikus jį gatvėje, nes vis viena mums tenka vieniems su kitais gyventi“, – sakė advokatė.

 

artuma202411_rs-13-renata.jpg

Advokatė Renata Rynkevičiūtė-Jančiauskienė

Padėka beveik 200 advokatų ir jų padėjėjų

„Labai ačiū jums, kad man pasisekė susipažinti su gerbiama advokate. Tai tikras profesionalumo ir empatijos pavyzdys“, „Esu labai patenkinta konsultacija, advokatas paaiškino, suprantamai išdėstė būdus, kaip toliau tvarkytis su problema. Ačiū, Caritui“, „Dėkoju už išsamią ir tikslingą konsultaciją“, „Susitikimas buvo naudingas, advokatas viską maloniai, profesionaliai paaiškino“. Tai tik kelios iš daugybės padėkų advokatams ir jų padėjėjams, kurie neatlygintinai konsultavo žmones.

Prieš metus aštuntą kartą surengtoje Carito ir Lietuvos advokatūros akcijoje teisines žinias dovanojo 185 advokatai ir advokatų padėjėjai. Nuo lapkričio 27-osios iki gruodžio 8 dienos buvo suteikta 465 nemokamos konsultacijos Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Telšių ir Vilkaviškio vyskupijose, žmonėms su advokatais ar jų padėjėjais susitinkant gyvai ar nuotoliniu būdu. Klausimai, kuriuos prieš šventes norėjo išspręsti žmonės, – net 38 kategorijų. Dominavo skyrybų, skolų, paveldėjimo, vaikų priežiūros pasidalijimo neaiškumai.

„Esame labai dėkingi Lietuvos advokatūrai, su kuria Caritas bendrauja jau 9 metus. Galimybė pasikonsultuoti su įvairių sričių teisės profesionalais sunkumus patiriantiems žmonėms – neįkainojama. Kaip dažnas sako, tai ne tik profesionali teisinė pagalba. Advokatų atidumas, įsiklausymas, profesionalūs patarimai žmonėms padeda susigrąžinti tikėjimą, kad problemos – išsprendžiamos, o jie patys – svarbūs, nepaisant sunkumų ir, kad kartais tikrai nelengva išnarplioti problemų mazgus“, – sakė Lietuvos Carito generalinė sekretorė Deimantė Bukeikaitė.

Skirtinguose regionuose žmones konsultacijoms registruojantys karitiečiai pastebi, jog neretai teisinė problema, kurią išsako žmonės – tik viena iš daugybės, dėl kurių įsisukama į problemų ratą. Be profesionalios pagalbos tikrai sunku iš jo ištrūkti. Todėl, kaip ir ankstesniais metais, registruojant konsultacijoms teisiniais klausimais kai kuriems skambinusiems Caritas pasiūlo tęstinę pagalbą. Taigi, advokatų ir jų padėjėjų ištiesta pagalbos ranka pasitarnauja ir toliau, per socialinę, dvasinę, materialinę pagalbą ten, kur žmogui labiausiai reikia, kad galėtų gyventi oriai.

„Širdingai dėkojame visai advokatų bendruomenei ir kiekvienam prie akcijos prisidėsiančiam asmeniškai už dosnumą neatlygintinai dalijantis teisinėmis žiniomis, kantrybe ir širdies šiluma. Bendrų pastangų dėka daugiau žmonių gražiausias metų šventes pasitiks lengvesne širdimi“, – neabejoja Lietuvos Carito vadovė Bukeikaitė.

 

artuma202411_rs-13-5.jpg


Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 lapkritis 11

Artuma - artuma202411_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22