Eikime į jo Artumą su padėka, iš džiaugsmo traukime šlovės giesmes! (Ps 95, 2)

artuma202410_vir.jpg
2024 spalis 10

Spalio Artuma: kaip mums būti misionieriška sinodine Bažnyčia?

Ši Artuma – apie misijas; bet ne taip, kaip esame įpratę jas įsivaizduoti, o bandydami suprasti – kas tai iš tiesų yra šiandien ir kaip aš tame dalyvauju. Ne šiaip sau Bažnyčia spalį vadina Misijų mėnesiu; maža to, šį spalį Vatikane vykstanti Sinodo asamblėja yra būtent apie tai: kaip mums būti misionieriška sinodine Bažnyčia.

Be to, numeryje rasite neseniai Lietuvoje besilankiusių misionierių iš... Malaizijos įspūdingus liudijimus! Jie sako: mes dėkingi Europai už jūsų mums atneštą ir paskelbtą Kristaus Gerąją naujieną; bet sykiu regime, kad dabar mes turime grąžinti skolą Europai, kur tikėjimo džiaugsmas ir gyvybingumas gerokai prigesęs...

Į šį klausimą atsakymo ieškoma ne tik spalį Vatikane vykstančioje Sinodo asamblėjoje – į jį atsakymo turėtume ieškoti ir kiekvienas savo gyvenime. Ir spalio Artuma bando suprasti – kaip mes tame dalyvaujame ir kuo galime prisidėti kasdieniame gyvenime?

Ne šiaip sau spalis vadinamas Misijų mėnesiu – Bažnyčia kviečia trečiąjį spalio sekmadienį švęsti Pasaulinę misijų dieną, o ir asamblėja yra būtent apie tai.

Ir popiežiaus pasiūlyta spalio mėnesio maldos intencija skamba taip: Melskime, kad Bažnyčia ir toliau visokeriopai remtų Sinodinį kelią kaip bendros atsakomybės ženklą ir skatintų kunigų, vienuolių bei pasauliečių įsitraukimą, bendrystę ir misiją. Plačiau apie tai Artumoje kalba tėvas Antanas Saulaitis SJ, tuo padėdamas ir mums priimti Šventojo Tėvo žinią.

Nors Bažnyčioje ir vien tikėjimo terpėje būtį, buvimą įprasminti ir pasilikti taip gera kiekvienam krikščioniui, negalime apsimesti, jog negyvename pasaulyje su visais jo pasaulietiniais įvykiais ir aktualijomis. Todėl spalį aktuali ir politikos tema – ne tik prašome Viešpatį suteikti išminties politikams, rinkėjams bei laiminti jųjų sprendimus, bet ir einame balsuoti Seimo rinkimuose. Apie politikos ir tikėjimo argumentus bei „idealų“ krikščionį rinkėją spalio Artumoje rašo profesorius dr. Lauras Bielinis.

O giliau bandant suprasti įvairias Šventojo Rašto, šv. Mišių bei jos giesmių vingrybes, kas kartą aiškumu nušviečia Artumos kapeliono ir liturgijos žinovo kunigo Artūro Kazlausko įžvalgos. Taip ir šįkart – tęsiamas vieno giliausių mūsų liturgijos himnų „Triskart Šventas“ tyrinėjimas.

Išsyk po to galime pereiti prie bandymo atsakyti į didžiausią spalio aktualiją – Sinodui ir mūsų gyvenimui tampančiu svarbiausiu klausimu – kaip būti misionieriška Sinodine Bažnyčia? Nepaprastai džiaugiamės galėdami pristatyti JAV jėzuitų portale Amerika spausdintą išskirtinį interviu su kardinolu Jeanu-Claudeʼu Hollerichu, Sinodo generaliniu relatoriumi. Pokalbyje atskleidžiama ne tik svarbi informacija apie Sinodo darbo dokumento turinį, bet ir apie jo, kaip vyskupo, atsivertimą bei Bažnyčios įsiklausymą į tai, ką sako žmonės. Daug dėmesio skiriama ir moters Bažnyčioje temai: būtinybei patvirtinti moteris, skatinti moteris, įtraukti į sprendimų priėmimą, pripažinti, kad jos yra visavertė Bažnyčios dalis.

Moteris, kuri eina turbūt aukščiausias bažnytines pareigas Lietuvoje (būdama pasaulietė), – tai Ingrida Gudauskienė. Prieš metus ji pradėjo vadovauti Vilniaus Šv. Juozapo teologijos institutui, yra biblinės teologijos mokslų daktarė, knygų autorė, skaitytojų jau pamilta Šventojo Rašto ekspertė. Artuma dalijasi gyvu pokalbiu su šia įkvepiančia moterimi ir aptaria jos naujausią knygą apie pranašus ir... mus: „Galia ir teisingumas. Biblijos pranašai šiandienai“.

Ir šiame rudeniniame Artumos numeryje keliami kasdienai tikinčiajam svarbūs klausimai: ar būtina eiti į Mišias kiekvieną sekmadienį, kokio moters vaidmens šiandien Bažnyčioje norima, kaip tėvams bendrauti su itin jautriais vaikais, sutuoktiniams – tarpusavyje ir netgi su uošviais. Šeiminiai santykiai yra ta erdvė, kurioje aiškiausiai atsispindi, kaip gyvenime pritaikome krikščioniškąsias vertybes.

Reikia nepamiršti ir labiau buitinių rudens aktualijų – pavyzdžiui, kaip gydytis kosulį ar apsisaugoti nuo kvėpavimo takų ligų. Nuo anekdotų bei šypseną keliančių vaikučių minčių apie tikėjimą iki rimtų tikėjimo klausimų analizių, pokalbių su krikščionių pasaulio šviesuliais ir autorinių apybraižų – visa tai rasite spalio Artumoje.


Turinys

Kronika

Popiežius Pranciškus
Kviečiami visi!

Diakonas Darius Chmieliauskas
Laiškas skaitytojams

Vaikai apie misionierius

Popiežiaus maldos intencija
Kartu keliaujamas kelias

Bažnyčios pulsas

Lietuvos Caritas
„Dosnumo krepšelis“

Antanas Gailius
Apie tamsą ir šviesą

Prof. dr. Lauras Bielinis
Politikos ir tikėjimo argumentai kaip agitacinės metaforos rinkimų metu

Lietuviškoji Jėzaus bažnyčia Romoje

Kunigas Artūras Kazlauskas obl. OSB
Himnas Triskart Šventas

Sinodinės Bažnyčios link

Kardinolas Jeanas-Claude’as Hollerichas
Kaip būti misionieriška sinodine Bažnyčia?

Pokalbis su dr. Ingrida Gudauskiene
Biblija labai žemiška

Azijos misionieriai – Lietuvai: pirma ieškokite tikėjimo

Pokalbis su misionieriais Jude’u ir Veronika Antoine
Dalytis viskuo, ką Dievas duoda

Veidu į vaiką

Vaida Alksnevičienė
Itin jautrus vaikas – dovana sau ir kitiems

Jaunimo iššūkis

Monika Žydeliūnaitė
Privalomos Mišios kiekvieną sekmadienį?

Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos

Šv. Jonas Paulius II
Kūno teologija (LIII)

Joana Gimberytė
Ar moterims dar negana?

Vijoleta Vitkauskienė
Uošvių klubas?!

Tarp kitko

Frater Leo
Rekomenduojama nervingiems ligoniams

Skanaus!

Vilma Barauskienė
Perlotas su grybais ir čiorizo dešra

Sveikata

Gydytojas Vytis Žemaitis
Neišvengiamas, varginantis ir gelbstintis kosulys

Mūsų kiemelyje

Tėvas Antanas Saulaitis SJ
Žvejų tinkle

Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 spalis 10

Artuma - artuma202410_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22