Sausio Artuma: atvėrę Vilties duris toliau keliaujam Sinodo keliu
Būkite pasveikinti ir ypatingai palaiminti, pradėję ypatinguosius metus – pravėrę Jubiliejaus – Malonės – Šventųjų metų duris! Apaštalas Paulius, įkvėpęs popiežių Pranciškų šiam Jubiliejui parinkti Vilties, kuri nenuvilia temą, tarė ir šiuos žodžius:
Tačiau regima viltis nėra viltis. Jeigu kas mato, tai kam jam viltis? Bet jei turime viltį nematydami, tada laukiame ištvermingai. (Rom 8, 24b–25)
Tad sausio Artumoje tęsiame sinodinę kelionę skaitydami Baigiamąjį dokumentą , gilinamės į svarbiausius šio Jubiliejaus žodžius. Tėvo Radcliffo padedami leidžiamės į Prisikėlimo žvejonę, nepamiršdami puoselėti namų Bažnyčios, gyventi kasdiene rutina ir pastebėti visas Viešpaties teikiamas dovanas.
Būkite pasveikinti ir ypatingai palaiminti, pradėję ypatinguosius metus – pravėrę Jubiliejaus – Malonės – Šventųjų metų duris! Šiais 2025-aisiais metais Katalikų Bažnyčia švenčia Jubiliejų, pripildantį širdis vilties. Popiežius kviečia nepamiršti, kad nė vienas neateiname į pasaulį priespaudai – juk esame broliai ir seserys, to paties Tėvo vaikai, gimę tam, kad būtume laisvi pagal Viešpaties valią.
Pirmojoje šių metų Artumoje dar plačiau kalbama Jubiliejaus temomis, taip pat ir apie viltį, atleidimą ir priėmimą bei Viešpaties dovanojamas malones. „Atleisk mums mūsų kaltes, apdovanok mus savo ramybe“, – Popiežius Pranciškus šiuo prašymu Dievui pradeda sausio mėnesio apmąstymus ir kviečia įsiklausyti į grėsmę išgyvenančios žmonijos šauksmą.
Sausio Kronikoje pristatomi penki svarbiausi Naujųjų metų žodžiai: Jubiliejus, Šventosios durys, Piligrimystė, Atlaidai ir Viltis. Kaip juos derėtų suprasti ir išpildyti savo kasdienybėje? Kunigas Artūras Kazlauskas dalijasi ne tik šiuo, bet ir kitais paaiškinimais: pirmajame metų numeryje jis tęsia ypatingą Pirmosios Eucharistijos maldos studiją. Eucharistija per šią maldą suvokiama kaip visos Bažnyčios šlovinimo auka.
„Pirmiausia pripažinkime, kad mums reikia vieniems kitų, jei norime būti katalikais. Šioje asamblėjoje susirinkusios skirtingos kultūros gydo viena kitą, meta iššūkį vieni kitų išankstinėms nuostatoms ir kviečia į gilesnį meilės pažinimą“, – tokiais žodžiais Tėvas Timothy Radcliffe‘as įkvepia Sinodo dalyvius rekolekcijose, o taip pat visą tikinčiųjų bendruomenę, susipažįstančia su šiomis rekolekcijomis. Apie Prisikėlimą ir mokinių reakcijas bei laikyseną po Jėzaus mirties – verta sužinoti ir pasikartoti visiems.
Sausio Artumoje pristatomas ir Vyskupų sinodo XVI eilinės generalinės asamblėjos antrosios sesijos Baigiamasis dokumentas, taip pat aptariama, ko buvo pasiekta. Jame primenama, kad Sinodo darbas dar toli gražu nesibaigė, o jo įgyvendinimo etapas tik prasideda. Vienas svarbiausių Baigiamojo dokumento teksto akcentų – „santykių atsivertimas“, t. y., „raginimas kurti Bažnyčią, labiau gebančią puoselėti santykius: su Viešpačiu, tarp vyrų ir moterų, šeimose, bendruomenėse, tarp visų krikščionių, tarp socialinių grupių, tarp religijų, su kūrinija.“
„Namų Bažnyčia – kas tai? Atsakymai į šį klausimą galėtų būti įvairūs: nuo „neturiu supratimo ir nežinau“ iki pamąstymo apie koplyčią namuose (kas galėtų ją turėti, nebent dideliame name ar bute) ar religinių paveikslų, religinių knygų ir pan. Deja, visi atsakymai šauna pro šalį“, – sako dr. Nijolė Liobikienė. Straipsnio autorė kalba apie šeimą, meilę ir įsipareigojimus vienas kitam, namų atmosferą bei ritualų, maldos ir vidinio emocinio klimato svarbą.
O kalbant apie įprastus ritualus, Artumoje pateikiamas ir krikščionės kasdienybės pavyzdys: kaip susikurti tinkamą rutiną ir kokie dalykai į ją turėtų būti besąlygiškai įtraukti.
„Ar kada nors stabtelėjote ir pagalvojote, kodėl vaikai elgiasi vienaip ar kitaip? Kodėl kartais, net ir gavę pačią griežčiausią bausmę, jie vėl daro tą patį? Kodėl už apdovanojimą žadėtas darbas atliekamas tik paviršutiniškai, be vidinio įsitraukimo?“ – į šiuos klausimus apie vaikų auklėjimą, jų ugdymą ir susikalbėjimą su jais dalijasi Vaida Alksnevičienė.
Pradedant Naujuosius metus tarsi turime galimybę kaskart ir gyvenimą pradėti iš naujo. Šįkart – viltingiau, šviesiau ir nepamirštant, kad nuolat sulaukiame Viešpaties malonės. Pozityvų žvilgsnį skatinantys apmąstymai, vaikučių mintys, sveikatos patarimai – tai, greta pačių rimčiausiųjų temų – jau sausio mėnesio Artumoje.
Kronika
Manau, kad Dievas į medžius nelaipioja
Migrantų vaikai: neapleiskime!
Bažnyčios pulsas
5 svarbiausi 2025-ųjų žodžiai
Atleisk mums mūsų kaltes, apdovanok mus savo ramybe (tęsinys)
Memento Domine
Bet ši viltis pasilieka ir jos gana!
Kauno arkivyskupijos Caritas
Kaip viena šeima
Sinodinės Bažnyčios link
Prisikėlimo žvejonė
Sinodas baigėsi? Sinodas dar tik prasidėjo
Dėl sinodinės Bažnyčios: bendrystė, dalyvavimas, misija
Baigiamojo dokumento įžanga
Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos
Namų Bažnyčia, kur švenčiama liturgija ir meilė
Krikščionės kasdienybė
Kūno teologija (LVI)
Veidu į vaiką
Bausmės ir apdovanojimai
Tarp kitko
Išmokyk mus mėgautis laiku
Akiračiai
Daukanto jubiliejai
Sveikata
Stabdyk agresorių!
Mūsų kiemelyje
Savuoju misijos keliu – su visais
Šypsenos be raukšlių