Tėvas Antanas Saulaitis SJ
Vido Venslovaičio asociatyvi nuotrauka
Popiežiaus maldos intencija balandžiui: melskimės, kad naujųjų technologijų naudojimas nepakeistų žmonių tarpusavio santykių, padėtų spręsti mūsų laikų krizes ir kad būtų gerbiamas žmogaus orumas.
Šių laikų naujesnis vaizdelis. Mamytė namuose tvarkosi, o netoliese nedidelis angeliukas nerimsta, juda, kažkaip blaškosi. Kaip išspręsti padėtį? Čia į pagalbą ateina moderni technologija – paduoti vaikui telefoną ar panašų aparatėlį, kuriame šokinėja vaizdai pagal spaudžiamus mygtukus ar kitas nuorodas. Prieš tai patarnaudavo televizorius su vaikų programa ar tik judančiais paveikslėliais. Dar anksčiau būdavo knygelė ar čiulptukas ir žaisliukas. Senovėje galėjai lopšelį supti, kartu dainuoti ar niūniuoti, dabar tai atlieka aparatėlio mygtukas.
Technologija – didžiulė pagalba. Galima greitai susisiekti, įrašyti, perduoti, surasti. Kiek buvo naudos per pandemiją, kai net bažnyčioje negalėjome burtis, o vėliau gyvenome su kaukėmis! Padėjo bendrauti, mokytis, melstis, domėtis, perduoti žinias ekranai. Netgi pasiektas toks poveikis, kad tuo metu augę maži vaikučiai vėliau turėjo pramokti bendrauti su žmogumi, kalbėtis, šypsotis, klausytis, būti su kitais. Liko socialinio bendravimo skriauda. Technologija gelbėjo, o kartu ir skriaudė.
Labai įdomus poveikis ir religijos srityje. Tais laikais galėjai rasti pamaldų kituose miestuose ir net šalyse. Žmonės priprato per tuodu metu būti namie. Dalyvauti neakivaizdžiai pamaldose ir kituose renginiuose, užuot asmeniškai bendraudami ten pat, kur jos vyksta. Vieni net įsirašė į neakivaizdines parapijas, siuntė tradicinę auką ir sekė pamaldas tinklalapiuose. Žinoma, yra įdomesnių pamaldų negu savo parapijoje, susipažįsti per nuotolį su dvasininkais, liturginių tekstų skaitytojomis, choreliais ir kt., apeigomis, savita dvasia, kultūra.
Ligoninėje lyg ir panašu. Dabar yra visokiausių prietaisų ir pagalbos, kurią anksčiau suteikdavome asmeniškai, žmogus žmogui. Vienaip – slaugė ar gydytojas tikrina spaudimą, širdies plakimą, kitaip – aparatas be žmogiško santykio. Technika padeda vargstančiam vaikščioti, regėti, girdėti, gelbsti įvairiausiais būdais, greitina ryšius ir saugo. Ligoninės darbuotojams nereikia nuolatos siūti pirmyn atgal. Ne kitaip mokykloje, kur galima pasitelkti technologijas vietoj tiesioginio bendravimo. Žinoma, įvairiausi filmai, garsai, vaizdai praturtina pasaulio pažinimą ir pagilina mokslų žinias. O dabar visi gali stebėti santuokos ar krikšto šventę, nereikia nė tortų kepti.
Mūsų bendravimas, pasitarimai, diskusijos, ginčai, kivirčai, svarstybos svarbios ne tik turiniu, bet asmens ryšiu su asmenimi, liudijančiu rūpestį, pagarbą, domėsį, norą bendrauti ne tik akimirką, bet nuolatos namuose, giminėje, darbe, mokykloje ir kitur žmonėse. Mes bendrai atsakome už mūsų visų žmonijos likimą, tiek artimųjų, tiek ten toli antroje pasaulio pusėje, esamų ir būsimų Dievo vaikų, suaugusiųjų ir senesniųjų...
Šio mėnesio maldos dėmesys – ne tiek technologijai, kiek žmogui, Dievo iš meilės sutvertam ir išlaikomam, su jausmais, praeitimi, viltimis, patirtimi, teisėmis ir visu kitu. Niekas neatstoja asmens, žmogaus, sutverto pagal Dievo paveikslą, su jausmais, meile ir pagarba.